SŠOS SČMSD Žďár n. S. logo

Aktuality

Archiv

Rok: 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013


Dovezly i zlato

15.12.2018 | Další...

Mistrovství republiky aranžérů
Ve dnech 8. - 9. 11. 2018 se šest budoucích aranžérek ze žďárské SŠ obchodní a služeb SČMSD zúčastnilo soutěže AR JUNIOR na výstavišti v Českých Budějovicích.

 


Adventní setkání beze spěchu……

15.12.2018 | Další...

Adventní doba je čas, kdy bychom si měli najít prostor pro setkání nejen v obchodních centrech, ale i znovu nalézt kouzlo osobního kontaktu s lidmi, kteří nechtějí tuto dobu prožít pouze ve shonu a stresu z toho, co ještě musí do Vánoc zvládnout. Proto jsme se rozhodli uspořádat akci „ Předvánoční zastavení “, která proběhla 7. prosince 2018 v prostorách naší školy. Cílem bylo propojení tvořivosti a schopností našich žáků s umem a profesionalitou výrobců a řemeslníků našeho regionu. K vidění byla nápaditá vánoční aranžmá, řezbářské výrobky s ukázkou jejich tvorby, obrazy, drátkované předměty, slaměné ozdoby a další. Návštěvníci si mohli výrobky zakoupit a potěšit tím sebe i své blízké.
Příjemnou vánoční atmosféru navodila možnost ochutnávky tradičních vánočních pokrmů, které po celý den připravovali žáci učebního oboru kuchař – číšník. Podávala se rybí polévka, vánočka, štola, kuba, štědrák… Poděkování patří všem, kteří se na průběhu celého dne podíleli.
Nejen účastníkům akce, ale všem lidem dobré vůle přejeme klid, pohodu, zdraví a štěstí nejen o Vánocích, ale i v roce příštím.
Radka Pospíchalová
Střední škola obchodní a služeb SČMSD, Žďár nad Sázavou
foto: Milan Šustr


Workshop kulinářského umění

8.12.2018 | Další...

Žáci Střední školy obchodní a služeb ve Žďáře nad Sázavou se zúčastnili velmi zajímavého pracovního workshopu, který vedl pan Marek Straka. Kuchař, který má dlouholeté zahraniční zkušenosti z  irské michelinské restaurace Chapter One. Společně s našimi žáky učebního oboru kuchař – číšník připravovali krok za krokem moderní tříchodové menu. Cílem bylo seznámit žáky s prací profesionála. Ochotně sděloval svoje profesní začátky, zkušenosti ze zahraničí a v neposlední řadě předváděl svoje praktické dovednosti. V příjemné pracovní atmosféře žáci sledovali a vařili podle zadaných technologických postupů. „Toto pracovní setkání mělo z mého pohledu velmi motivační charakter. Žáci si mohli uvědomit, že obor, který studují, je velmi perspektivní.“ Kladné pocity měli všichni zúčastnění, setkání hodnotili jako velmi přínosné a určitě se budeme snažit o další lekce kulinářského umění.
Foto: p. Milan Šustr
Radka Pospíchalová  Střední škola obchodní a služeb SČMSD, Žďár nad Sázavou


Naše škola je zapojena do žďárské kampaně „NEZAVÍRÁME OČI“

11.11.2018 | Další...

Myslet si, že mezi našimi dětmi nejsou drogy je… úsměvné. Nebát se to řešit… je odvážné! Nezavírejme oči.
Smysl kampaně popisuje Mgr. Petra Nováčková z Centra primární prevence Spektrum, jež kampaň organizuje: „Cílem kampaně je jasně říct, jak se pozná dobrá škola. Je to škola, kde nikdo nekouří? Nebo je kvalitní škola ta, která nikdy neřešila žádnou obtíž týkající se závislostí? Podle nás je dobrá škola ta, která nezavírá oči nad realitou a k obtížím se staví čelem. Tedy, že je řeší.“


Brambory pokaždé jinak!

3.11.2018 | Další...

V pátek 19. října 2018 jsme se zúčastnili již 11. ročníku gastronomické soutěže tématicky zaměřené na náš region s názvem O bramborovou pochoutku Vysočiny. Soutěž pořádala Obchodní akademie a Hotelová škola v Havlíčkově Brodě. Úkolem letošního ročníku byla příprava speciálního restauračního moučníku z bramborového těsta a příprava obložených chlebíčků s bramborovým salátem. Vzhledem k tomu, že v letošním roce slavíme100 let od vzniku Československé republiky, měly výrobky, které budou výsledkem soutěžního klání, připomínat prvorepublikovou gastronomii. V období první republiky se vařila celá řada pokrmů, které zůstaly na našich stolech po celé století. Mezi ně patří i pokrmy z brambor a velmi oblíbený pokrm české studené kuchyně- obložený chlebíček. Protože zadání soutěžních úkolů nás oslovilo, rozhodli jsme se této soutěže zúčastnit. Výzvu přijali Marin Miličevič a Michaela Batelková, žáci učebního oboru kuchař – číšník. Naši soutěžící dobře bojovali a umístili se na čelních místech. Výborně si vedla Michaela, která se svými obloženými chlebíčky zvítězila. Marin v kategorii moučníku připravil lokše z bramborového těsta doplněné švestkovou redukcí, zakysanou smetanou a sypané mákem. Obsadil pěkné 5.místo. Celkově jako družstvo jsme získali stříbrné umístění.Ve velké konkurenci škol naši žáci čestně bojovali, odnesli si krásná umístění, dobrou zkušenost a nové poznatky ze svého oboru.

Za účast a reprezentaci jim patří poděkování a doporučení ostatním žákům, aby se nebáli a s odvahou se zapojili do dalších soutěží!

Za vedení školy Radka Pospíchalová, zástupkyně ředitelky pro OV


Celostátní soutěž „Zlatý masér 2018“

28.10.2018 | Další...

Ve čtvrtek 18. října 2018 Kateřina Bartáková, Zuzana Zvěřinová a Lucie Kamínková, žákyně 3. ročníku učebního oboru rekondiční a sportovní masér, reprezentovaly naši školu v celostátní soutěži „Zlatý masér“, kde se jim podařilo v kategorii havajská masáž vybojovat úžasné 3. místo. V kategorii sportovní masáž se Lucie Kamínková, jako jednotlivec, umístila na krásném 6. místě. Za skvělý výkon děkujeme! Jana Vomáčková, UOV

Soutěž očima soutěžících
„Na soutěž jsme se nesmírně těšily, vždycky jsme si přály reprezentovat naši školu a upřímně jsme nečekaly, že se takhle krásně umístíme, protože konkurence byla obrovská. Děkujeme za tuto skvělou příležitost, kterou nám škola umožnila a děkujeme za podporu a fandění našim spolužákům, kteří byli mezi diváky.“  Katka, Zuzka, Lucka


Kurz Reflexní terapie

2.10.2018 | Další...

V pondělí 10. 9. 2018 se na naší škole uskutečnil kurz Reflexní terapie, kterého se zúčastnili žáci druhého a třetího ročníku učebního oboru rekondiční a sportovní masér. Školení vedl pan Julius Pataky, který se věnuje reflexní diagnostice a reflexní terapii. Se svou manželkou Beátou Patakyovou, jsou již od počátku devadesátých let právem považováni za velké odborníky.
Žáci se učili, kde se nacházejí reflexní zóny a body na plosce nohy, jak provést vyšetření a ošetření reflexních bodů a zón. Velký důraz byl věnován i psychosomatikcé problematice, která je v západních zemích dosti opomíjená. Profesionální přístup pana Patakyho žáky velice obohatil nejen po stránce dovednostní a vědomostní, ale i duševní. Učil je, jak se bránit negativním emocem a co je důležité pro osobní rozvoj a růst.
Veliká účast a nadšení studentů hovoří za vše. Jana Vomáčková učitelka odborného výcviku


Aranžérská dílna se proměnila v květinovou zahradu ……

6.6.2018 | Další...

Pozvání k floristickému tvoření přijala paní Horáková, majitelka obchodu Květinka ze Žďáru nad Sázavou. Cílem našeho setkání bylo naučit žáky základním floristickým dovednostem, seznámit je s historií floristiky, styly a způsoby, které je možno použít, včetně vychytávek, které práci usnadní. Velká část pracovního dopoledne byla věnována vázání kytice do spirály a výrobě jednoduché květinové ozdoby do vlasů.Vlastní fantazii se meze nekladly, žáci tvořili dle vlastního umu a paní Horáková jim byla nápomocna nejen radou, ale i svou zručností. Hotovou kytici si žáci odnesli domů a určitě udělala radost nejen jim, ale i někomu, koho chtěli obdarovat a potěšit.
„Jsem ráda, že něco takového pro nás škola vymyslela a stále něco nového vymýšlí. Paní Horáková nás všechny nadchla, motivovala a ukázala něco nového, řekla Katka Dostálová, žákyně 1. ročníku oboru interiérová a aranžérská tvorba. Radka Pospíchalová, ZŘPV 30. 5. 2018


Obaly pro papeže nebo pro Václava Havla, aneb jak to chodí ve Studiu Činčera …..

12.5.2018 | Další...

Velmi zajímavé bylo pro nás setkání s panem Činčerou, kterého jsme navštívili v jeho designovém Studiu v Modřanské ulici v Praze. Pan Činčera nám prozradil, jaký má vztah k obalovému designu, na které obaly je nejvíce pyšný a co mu dnes, v době moderních technologií, usnadňuje práci. Viděli jsme spoustu zajímavých obalů, které pan Činčera vyrábí pro známé značky, např. pro Českého lva, Škodu Auto, TON, Pilsner Urguell a další. Popsal nám, jak takový obal vzniká. Ta cesta je složitější, než by se mohlo zdát. Na začátku je požadavek zákazníka, následuje návrh a rozkreslení, výroba raznic, tisk a výsledkem je konečný obal. Viděli jsme prostorovou práci s papírem a fóliemi, atypické konstrukce, archivní a prezentační obaly. Celá prohlídka i přednáška byly velmi inspirativní a setkání s tak zajímavým člověkem obohacující. Zde jsme si uvědomili, že bychom měli mít jasno v tom, co chceme v životě dělat, aby měla práce smysl a člověka naplňovala. Po prohlídce studia jsme se přepravili na Karlův most, dále jsme si prohlédli Národní divadlo a další zajímavosti našeho hlavního města. Nechyběla návštěva Paladia, kde jsme se občerstvili a něco nakoupili. Exkurze byla velmi zdařilá a inspirativní pro naší tvorbu, dodala nám nové nápady, které v budoucnu určitě využijeme.

Závěrem citace odpovědi pana Činčery na otázku v publikovaném rozhovoru:


Malý masér

21.4.2018 | Další...

Žáci 3. ročníku učebního oboru rekondiční a sportovní masér navštívili žďárskou mateřskou školku Sluníčko s akcí „Malý masér“. Děti z oddělení „Krteček“ se s nadšením učily základním masérským hmatům s velikou vervou a nadšením.  Školkáčci nás velice mile překvapili nejen svou velikou šikovností, ale i znalostmi, za které obdrželi účastnický list „Malý masér“. Pozitivní odezvy ze stran dětí a rodičů nás moc těší. Děkujeme paní učitelce z mateřské školy Iloně Dvořákové za možnou spolupráci a těšíme se na příští rok.
Jana Vomáčková, učitelka odborného výcviku
Datum: 9. 4. 2018


ŠARM ZNOJMO 2018

21.4.2018 | Další...

S  příchodem jara se žákyně naší školy již tradičně účastní kadeřnické a kosmetické soutěže ve Znojmě. Tentokrát bylo vyhlášeno krásné téma: Moderní nevěsta.

Kadeřnický um předváděla Aneta Pešková ze třídy 3. D s modelkou Valerií Bočkovou z l. ročníku učebního oboru kadeřník. Za svůj skvělý výkon Aneta vybojovala třetí místo a velmi se těšila z účasti na „ bedně“ při vyhlašování výsledků. V oboru kosmetička se líčení zhostila Adéla Gregorová ze třídy 3. K s modelkou Natálií Atanasiadu, též ze třídy 3. K. Ani tady děvčata nezklamala a umístila se na pěkném 4. místě.

Po celou dobu soutěže zde panovala příjemná soutěžní atmosféra, vše bylo perfektně zorganizované včetně bohatého doprovodného programu.

Velké poděkování patří oběma děvčatům za reprezentaci naší školy. 
Mladá Naďa
Benešová Šárka učitelky odborného výcviku


Jaro v nových floristických trendech ….

17.3.2018 | Další...

Pozvání k pracovnímu workshopu přijaly floristky paní Veronika Vášová a Eliška Tomanová. Cílem pracovního setkání bylo ukázat žákům všech ročníků učebního oboru interiérové a aranžérské tvorby nové jarní trendy, které měly žáky inspirovat a motivovat ke krásné floristické činnosti. Žáci sledovali, jak využít darů naší přírody a dalších materiálů ke zpracování interiérové i exteriérové dekorace. Důležitým momentem bylo i to, že obě floristky žákům předávaly nejen své dovednosti, ale hlavně nápady, které jsou velmi cenné. Obdivovala jsem jejich ochotu podělit se o své „bohatství “a velmi se mi líbilo, jak paní Vášová nezištně a hlavně s velkým nadšením předávala svoje umění, kterým kultivuje svoje okolí. Během práce žákům povídaly o své profesní cestě k této činnosti. Velmi rychle časové vymezení pro tuto činnost uteklo a my jsme se všichni domluvili, že dalším naším setkáním bude opět floristické umění a tentokráte na téma „Svatba “, kdy svatební dekorace paní Vášová zpracuje před zraky našich žáků. Děkujeme.  Radka Pospíchalová, zástupkyně ředitele pro odborný výcvik

Pohledem našich žáků …


Studenti se učili Dornově metodě plus

11.3.2018 | Další...

Žáci 2. a 3. ročníku učebního oboru rekondiční a sportovní masér úspěšně prošli 5.3.-7. 3.2018 kurzem „Dornovy metody plus“ a získali certifikát s mezinárodní platností. Žáky školili ti nejlepší z nejlepších v České republice. MgA. Zuzana Prouzová- Lehrmannová a Josef Púry jsou uznávanými mezinárodními lektory Dornovy metody plus, kteří přednáší nejen u nás, ale i v zahraničí. Společně s lektory se žákům věnovali i asistenti, kteří pomáhali s dohledem nad správným provedením nápravných technik. Dornova metoda je jedna z nejúspěšnějších alternativních terapií pohybového aparátu. Tato metoda umožňuje správné usazení kloubních hlavic do kloubních jamek, správné vycentrování kloubů, dále umožňuje srovnání pánve, vychýlené obratle i délky dolních končetin.Příjemná pracovní atmosféra a nadšení žáků jsou dokladem toho, že chuť učit se něčemu novému je posouvá dál ve svém oboru a otevírá jim dveře k dalším studijním i pracovním možnostem. Nejlepším žákům byla nabídnuta spolupráce asistence při kurzech, které lektoři organizují. Poděkování patří škole, která kurz pro žáky organizovala. Každá další vzdělávací aktivita a nadstavba k probíranému učivu usnadňuje žákům vstup na trh práce a pocit, že žáci odcházejí dobře připraveni je to, o co nám především jde.

Jana Vomáčková, učitelka odborného výcviku

Datum: 9. 3. 2018


Napříč generacemi …

25.2.2018 | Další...

Ve čtvrtek 15. února 2018 prožili žáci učebního oboru aranžér nevšední výukový den odborného výcviku. Kresbu tečkovanou technikou pomocí mikrotužky je přišla učit žďárská výtvarnice paní Bohumila Málková. Ačkoliv je věkem seniorka, velmi nás překvapila svým neutuchajícím životním elánem, který projevuje nejen ve výtvarném oboru. Současně píše poezii a největší obdiv si zasluhuje její chuť do života, protože těmto uměleckým činnostem se začala systematičtěji věnovat až po odchodu do penze.


Odborná exkurze do kosmetické firmy Ryor

11.2.2018 | Další...

Studentky oboru Kosmetická péče a jejich učitelky se zúčastnily odborné exkurze do firmy Ryor. Pod vedením pracovníků firmy jsme společně prošli hlavní provozovnou Ryoru v Kyšicích. Cílem exkurze bylo doplnit teoretické učivo o odborné poznatky z praxe. Profesionální přístup ze strany zaměstnanců firmy a správné chování našich studentek vytvořilo příjemnou atmosféru, ve které jsme se seznámily s jednotlivými fázemi výrobního procesu, od vstupu surovin až po hotový výrobek. Velmi přínosné byly informace o surovinách až po výrobu kosmetických přípravků. Tato část odborné exkurze je velmi důležitým zdrojem znalostí k profilové části maturitní zkoušky. Odnesly jsme si spoustu praktických poznatků, které uplatníme v odborné praxi i v každodenním životě. Exkurze měla vysoce odbornou úroveň. Uskutečnily se takto mezipředmětové vztahy předmětů materiály, odborný výcvik, kosmetická péče a občanská výchova. Studentky všech ročníků oboru kosmetická péče se poznaly a trávily pěkný příjemný den. Naše poděkování patří vedení školy, které nám exkurzi umožnilo, a vedení firmy Ryor, které nám exkurzi zrealizovalo. Všichni jsme byli velmi spokojeni a nadšeni profesionálním a lidským přístupem pracovníků firmy Ryor, kterým tímto velmi děkujeme. Těší nás jejich pozvání na příští rok. Velmi si toho vážíme.
Š. Nádvorníková a M.Brychtová.        


Ryor očima studentů

11.2.2018 | Další...

Dne 29. 1. 2018 jsme se vydaly do Ryoru v Kyšicích u Prahy. Po příjezdu nás mile přivítali pracovníci Ryor. Prováděl nás pán po budově Ryor a ukazoval nám chemické látky a různé vonné aromatické látky, které jsou obsaženy ve výrobcích Ryor. Prohlídka po budově Ryor mě velice zaujala, nejvíce, jak se všechno balí a lepí etikety. Na konci jsme dostaly dáreček. Děkuji, že jsem se mohla zúčastnit.
Za studentky oboru Kosmetická péče R. Lopraisová


Školou prostoupila vůně čokolády a medu

11.2.2018 | Další...

Opojná vůně čokolády a medu se nesla nejen budovou školy, ale hlavně školním masérským salonem. Žáci 2. a 3. ročníku učebního oboru rekondiční a sportovní masér si na vlastní kůži prošli čokoládovým a medovým potěšením. Lektorka kurzu, paní Jana Kubíková, úspěšně žáky provedla kurzem čokoládové a medové masáže. Celý učební den probíhal ve velmi příjemné a milé atmosféře. Po ukončení žáci obdrželi Certifikát o úspěšném absolvování kurzu.
Účastníci kurzu si tak na vlastní kůži mohli zažít blahodárné účinky obou masáží, a to nejen po stránce fyzické, ale i smyslové….
Posuďte sami…

Jana Vomáčková, učitelka odborného výcviku, 8. 2. 2018
Střední škola obchodní a služeb, SČMSD, Žďár nad Sázavou s.r.o.


Workshop kulinářského umění s kuchařem z irské michelinské restaurace

28.1.2018 | Další...

CHAPTER ONE…

Žáci 2. a 3. ročníku učebního oboru kuchař - číšník se zúčastnili kulinářského workshopu, který vedl Marek Straka, kuchař z irské michelinské restaurace Chapter One. Společně připravili krok za krokem moderní tříchodové menu. Cílem setkání bylo seznámit žáky s profesionálem, který byl ochoten žákům sdělit své profesní začátky, předat zkušenosti ze zahraničí a v neposlední řadě předvést svoje praktické dovednosti. V příjemné pracovní atmosféře žáci se zájmem prováděli praktické postupy, které Marek Straka předváděl.Toto pracovní setkání mělo z mého pohledu velmi motivační charakter, kdy si žáci mohli uvědomit, že obor, který studují, je velmi perspektivní. Kladné pocity měli i účastníci workshopu, kdy hodnotili setkání jako velmi přínosné a projevili zájem o případné další lekce. Také pan kuchař byl s průběhem celé akce spokojený a velmi rád by se podílel na další možné spolupráci.
Děkujeme a těšíme se opět při dalším pracovním setkání!

Radka Pospíchalová, 25. 1. 2018


Workshop – Alternativní způsoby stravování

21.1.2018 | Další...

17. 1. 2018 se žáci oboru Rekondiční a sportovní masér zúčastnili workshopu o alternativním stavování. Naši školu navštívila výživová poradkyně Mgr. Kateřina Bukáčková, která žákům vysvětlila podstatu výživového směru vegetariánství, do kterého jsou začleněni vegani, vitariáni (RAW strava) a makrobiotika. Žáci byli seznámeni s potravinami těchto výživových směrů a sami si připravili a následně ochutnali tři pokrmy. Přednáška byla interaktivní, p. Bukáčková vtáhla účastníky do problému a tím je přiměla zamyslet se nad vlastním stravováním. Poznatky ohledně zdravého životního stylu jsou pro maséry vždy přínosem a doufám, že je žáci uplatní ve své praxi i osobním životě.
Marie Brychtová


OLEJOMALBA

7.1.2018 | Další...

13.12.2017 jsme absolvovaly kurz olejomalby technikou, kterou vymyslel Bob Ross. Geniální americký malíř Bob Ross, byl umělec a tvůrce televizního pořadu o malbě „The Joy of Painting“ Díky tomuto pořadu se stal doslova legendou v USA i pro ty, které umění až tak nezajímá. Jeho styl je totiž naprosto jednoduchý a s trochou cviku jej zvládne každý.
Kurzem nás tradičně provázela certifikovaná lektorka Jana Laštovičková Grygarová. Trpělivě nám krok za krokem vedla ruku se štětcem, míchala barvy, připravovala pomůcky a my tvořily nebe, les, pole s levandulí, mraky…
Vytvářely jsme svůj první obraz na plátno.
Tvůrčí atmosféra byla velice příjemná, dokázaly jsme si při této výtvarné činnosti odpočinout a zrelaxovat.
 
Aranžérky z 2.C a 3.C


Zpět